BOROLA OKSIBOR FORTE Tablets x 30

655,00 den

Oxybor® Forte mbron trupin nga efektet e radikaleve të lira – shkaktarët e plakjes, aterosklerozës, stresit, depresionit dhe të tjera.

Out of stock

Description

Kombinim i fuqishëm i antioksidantëve
Përbërja (në 1 tabletë)

proantocianidinë 20 mg,
koenzima Q 10 10 mg,
selen 25 μg,
beta karoten 5 mg,
α-tokoferol 10 mg,
acid askorbik 80 mg,
bakër 1 mg,
zink 7.5 mg,
magnez 45 mg,
mangan 1.5 mg
Qëllimi

Oxybor forte mbron trupin nga veprimi i radikaleve të lira – shkaktar i plakjes, aterosklerozës, stresit, depresionit, sëmundjeve malinje, lodhjes mendore dhe fizike, kataraktave dhe përmirëson shikimin.
Veprimi

Oxybor forte është një kombinim i fuqishëm i antioksidantëve, siguron mbrojtje të plotë të trupit kundër radikalëve të lirë.

Proantocianidina është antioksidanti më i fuqishëm i njohur për njerëzimin – 50 herë më aktiv se α-tokoferoli dhe 20 herë më i fuqishëm se acidi askorbik. Ai përmirëson aftësinë mendore dhe është i vetmi antioksidant që kalon barrierën gjak-tru.

Koenzima Q10 është një faktor i rëndësishëm në funksionimin e duhur dhe furnizimin me energji të të gjitha organeve dhe sistemeve në trup, i cili në veçanti ka një efekt të dobishëm në funksionin dhe qarkullimin vaskular, duke përfshirë rritjen e presionit të gjakut dhe periodontitit.
Seleni, në kombinim me α-tokoferol, ka një efekt të theksuar antioksidues, merr pjesë aktive në proceset metabolike qelizore dhe është i rëndësishëm për rritjen normale dhe aftësitë riprodhuese. Mungesa e selenit çon në mosfunksionim të sistemit nervor, prapambetje mendore dhe plakje të parakohshme.

Beta karoteni është jetik për ruajtjen e shëndetit të mirë. Mbron trupin nga efektet e dëmshme të radikaleve të lira, të cilat ngadalësojnë procesin e plakjes. Tregon një efekt kompleks në lëkurë, flokë, sy dhe mishrat e dhëmbëve.
A-tokoferoli mbron qelizat nga efektet e dëmshme të radikalëve të lirë. Stimulon funksionimin normal të zemrës dhe qarkullimin e gjakut, ngadalëson zhvillimin e ndryshimeve që lidhen me procesin e plakjes.

Acidi askorbik nxit frymëmarrjen ndërqelizore. Merr pjesë në inaktivizimin e toksinave, në përthithjen e hekurit dhe në përthithjen e aminoacideve. Ndihmon në proceset e rigjenerimit të indeve, sintezën e kolagjenit dhe stimulon sistemin imunitar. Përdorimi i tij rritet ndjeshëm me stresin dhe infeksionet.
Zinku, bakri, magnezi dhe mangani janë biometalë thelbësorë të përfshirë në mënyrë aktive në funksionet e trupit. Si biokatalizatorë, ata janë të nevojshëm për funksionimin normal të shumë sistemeve enzimatike. Ato përmirësojnë veprimin e antioksidantëve.

Zinku është i përfshirë në sintezën e aminoacideve, në formimin e kolagjenit, në përthithjen e α-tokoferolit dhe në rregullimin e funksionit të trurit.

Bakri është i rëndësishëm për mbrojtjen e qelizave nga radikalet e lira, për oksidimin e hekurit dhe mineralizimin e kockave.

Magnezi është thelbësor për përthithjen e kalciumit. Merr pjesë në metabolizmin e karbohidrateve dhe lipideve, tkurrjen e muskujve, neurotransmetimin. Ka një efekt mbrojtës në zemër.
Mangani luan rolin e një bashkëfaktori në metabolizmin e lipideve, proteinave dhe karbohidrateve.
Përdorni

1 tabletë në ditë, pas ngrënies.

Brand

Борола

Reviews

There are no reviews yet.

Be the first to review “BOROLA OKSIBOR FORTE Tablets x 30”