TYLOL COLD Syrup 100 ml

200,00 ден

1 на залиха

Опис

Секои 5 ml од ТАЈЛОЛ КОЛД сирупот содржат:

160 mg парацетамол,
1 mg хлорфенирамин малеат,
5 mg декстрометорфан хидробромид
15 mg псеудоефедринхидрохлорид.

Парацетамолот е лек против болка кој припаѓа во групата на неопиоидни аналгетици.
Парацетамол исто така има аналгетично и антипиретично дејство.

Хлорфенирамин припаѓа во групата на лекови наречени антихистаминици кои помагаат при ослободување на симптомите на алергија како: ринореа, назална
конгестија, црвенило и/или преосетливост на очите. Псеудоефедрин хидрохлорид е деконгестив кој го отстранува чувството на затнат нос.
Декстрометорфан е антитусик (ја ублажува кашлицата).
Овој лек може да се употребува за олеснување на симптомите од настинка и грип, вклучувајќи лесни до умерени болки, кашлица, течење на нос, главоболка, затнат нос и синуси и намалување на зголемена телесна температура.

Brand

Нобел

Критики

Нема критики сеуште.

Бидете први кои ќе разгледате “TYLOL COLD Syrup 100 ml”