SYNOPEN Ointment 20 g (1 g/100 g)

200,00 ден

10 на залиха

Опис

Каснувањето од комарци станало вообичаено во потоплите месеци, а комарците најчесто не „напаѓаат“ на зајдисонце. Покрај досадното зуење, резултатот од убодот е силно чешање. Чешањето на местото на убодот доведува до уште посилна иритација. Каснувањето од комарци е предизвикано од каснувањето на женските комарци кои се хранат со крв. Тие се најактивни во зори или самрак. Типични симптоми првично се мека, бледа грутка која може да стане розова или црвена по некое време. Ова е проследено со чешање. Кај почувствителните луѓе, областа на иритација може да биде многу поголема. Потешка алергиска реакција на каснување од комарец е многу ретка.

Убодот од пчела, оса или стршлен може да биде многу поопасен од убодот од комарец. За алергичните лица, овие каснувања може да бидат исклучително опасни бидејќи може да доведат до анафилактична реакција (сериозна алергиска реакција), па затоа е неопходно итно да се побара лекарска помош. Убодот може да се спречи со употреба на репеленти кои ги одбиваат инсектите, а ако убодот навистина предизвика непријатно чешање, отокот и црвенилото може да се ублажат со крема што содржи антихистаминици.

Brand

Плива

Критики

Нема критики сеуште.

Бидете први кои ќе разгледате “SYNOPEN Ointment 20 g (1 g/100 g)”