SYNFOLINE Capsules 400 mcg x 60

470,00 ден

Употреба: Една капсула на ден.

1 на залиха

Опис

Фолната киселина или витамин Б9 е неопходен витамин за секој поединец за нормално здравје и живот а особено се препорачува доколку жената е бремена или планира да остане бремена. Фолната киселина е значајна за многу важни процеси во нашиот организам, а посебно при делба, диференцијација и раст на клетките на ембрионот и фетусот. Важна е за синтеза на ДНК и за функционирање на клетките во организмот. Има улога во метаболизмот на нервните клетки, а заедно со витаминот Б12 е неопходна за создавање на црвените крвни клетки. Исто така има значајна улога во конверзија на аминокиселините кои му се неопходни на нашиот организам, учествувајќи во намалување на нивото на хомоцистеинот во крвта. Зголемено ниво на хомоцистеин доведува до појава на зачепување на крвните садови делувајќи тромбогено. Јодот придонесува за нормална когнитивна и невролошка функција на организмот и учествува во производството на тиреоидните хормони и нормална функција на тиреоидната жлезда.

Критики

Нема критики сеуште.

Бидете први кои ќе разгледате “SYNFOLINE Capsules 400 mcg x 60”