NEW IRON Capsules x 30

1,080,00 ден

Употреба: Деца постари од 14 години и возрасни: 1 капсула на ден со вода или сок.

3 на залиха

Опис

Мали и стабилни молекули без јонски полнеж, што го прави овој комплекс отпорен на дејството на стомачната киселина и ензимите и овозможува понатамошна непречена ресорпција во тенкото црево.
Нема несакани ефекти како гадење, запек и дигестивни проблеми во споредба со железо сулфат, чија употреба често се поврзува со овие несакани ефекти
70-75% подобра апсорпција и четири пати поголема биорасположивост во споредба со сулфатната форма на железо и апсорпцијата на други витамини и минерали не е инхибирана.
Содржи фолна киселина и витамин Б12. Анемијата е предизвикана од недостаток на железо, витамин Б12 и фолна киселина, па затоа е важно да се земаат сите три компоненти во исто време.
Содржи и витамин Ц, кој дополнително ја подобрува апсорпцијата на железото.
Облогата на капсулите е направена од хидроксипропил-метилцелулоза (HPMC), што ги прави погодни за вегетаријанци и вегани.

Критики

Нема критики сеуште.

Бидете први кои ќе разгледате “NEW IRON Capsules x 30”