HEMATOFEROL Tablets x 30

670,00 ден

2 на залиха

Опис

Хематоферол-СР ® содржи железо во лесно сварлива форма во форма на железен фумарат.

Ова соединение брзо продира во клетките на цревната слузница, а потоа и во крвотокот. Сепак, неговата доза не е од 4 mg до 15 mg, како кај другите комплекси на железо, туку 45 mg, која, во комбинација со фолна киселина од 800 μg, обезбедува оптимална доза на железо и фолна киселина, неопходни за надополнување на дефицитот на железо и хранливи материи потребни за одржување на нормално ниво на хемоглобин и црвени крвни зрнца кај жените за време на бременост, пременопауза и постменопауза. Како што знаете, вшмукувањето на препаратите од железо ја подобрува килибарната киселина, аскорбинската киселина, лимонската киселина и сорбитолот. Затоа, научниците вклучија витамини и минерали во комплексот

Хематоферол-СР ® кои ја зголемуваат неговата биорасположивост и ја забрзуваат синтезата на хемоглобинот: витамин Ц – 100 мг, Б 6 – 6 мг, Б 12 – 12 μg, цинк – 12 мг, бакар – 2 mg. Во исто време, витаминот Ц обезбедува постепена и континуирана апсорпција на железо и негова употреба во телото, што на таблетите Хематоферол-СР ® им дава својства на продолжено ослободување!

Заедничкото дејство бакар и цинк ја промовираат размената на железо и неговото вградување во хемоглобинот како најважна компонента на црвените крвни зрнца.

Фолната киселина, витаминот Б6 и витаминот Б12 помагаат во одржување на оптимално ниво на хомоцистеин – аминокиселина чија висока содржина се јавува во позадина на ниски нивоа на витамини Б6, Б12 и фолна киселина, што предизвикува ран развој на болести на кардиоваскуларниот систем и акушерска патологија (спонтани абортуси, замрзната бременост итн.).

Во врска со ова, составот на Хематоферол-СР ®, обмислен во дозирање и богат со различни елементи, е особено индициран за жените за време на бременоста!

Критики

Нема критики сеуште.

Бидете први кои ќе разгледате “HEMATOFEROL Tablets x 30”