FLAVAMED Syrup 15mg/5ml 100 ml

295,00 ден

Дозирање:
– деца од 1 до 2 години: 2,5 ml сируп (половина мерка) два пати на ден;
– деца од 2 до 5 години: 2,5 ml (половина мерка) сируп) 3 пати на ден;
– деца од 6 до 12 години: 5 ml (една мерка) сируп) 2-3 пати на ден;
– деца од 12 годишна возраст и повторен раст: во првите 2-3 дена од третманот, 10 ml (2 топки) сируп 2-3 пати на ден. Третманот се продолжува со 10 ml (2 топки) сируп два пати на ден. Кај возрасните, доколку е потребно, дозата може да се зголеми на 60 mg два пати на ден.
Лекот треба да се зема орално, после оброк, користејќи ја дадената мерна чаша. Не користете го лекот веднаш пред спиење. Без консултација со вашиот лекар, лекот не треба да се користи повеќе од 4-5 дена.

Нема на залиха

SKU: BRLNCHM-4 Категорија Ознака:

Опис

Индикации: муколитичка терапија кај акутни и хронични заболувања на бронхиите и белите дробови, придружена со нарушено производство и транспорт на слуз.

Состав: 5ml сируп содржи активна супстанција: 15mg амброксол хидрохлорид и помошни материи: сорбитол 70% некристализирачка бензоева киселина, глицерол 85%, хидроксиетилцелулоза, вкус на малина, прочистена вода.

Операција: секретолитичко и муколитичко (делува со искашлување, разредување на секретот, го олеснува искашлувањето).

Brand

Берлин-Хемија

Критики

Нема критики сеуште.

Бидете први кои ќе разгледате “FLAVAMED Syrup 15mg/5ml 100 ml”