ABOPHOLIC Meta Tablets x 30

330,00 ден

Употреба
Препорачаната доза е 1 таблета на ден со чаша вода.

1 на залиха

Опис

AboPharma Abopholic Meta таблетите содржат метилирана фолна киселина и витамини од групата Б.

Фолната киселина е особено важна за покривање на потребите на женското тело во репродуктивниот период: пред зачнување и за време на бременост и доење. Земањето додатоци на фолна киселина го зголемува нивото на фолати кај бремени жени. Ниските нивоа на фолати кај трудниците се фактор на ризик за дефекти на невралната туба кај фетусот во развој. Поволниот ефект се постигнува со дополнување на исхраната на жените во репродуктивна возраст со 400 μg фолна киселина дневно најмалку еден месец пред и до три месеци по зачнувањето.

Фолната киселина придонесува за развој на мајчиното ткиво за време на бременоста, синтеза на аминокиселини, формирање на крв, метаболизам на хомоцистеин, нормално психолошко функционирање, функционирање на имунолошкиот систем и намалување на замор и исцрпеност. Исто така, игра улога во клеточната делба. Витамините од групата Б имаат многу задачи во организмот и се апсолутно неопходни за нормално функционирање на организмот.

Brand

Абофарма

Критики

Нема критики сеуште.

Бидете први кои ќе разгледате “ABOPHOLIC Meta Tablets x 30”